Satineli Boru

Satineli boru, paslanmaz çelik boru çeşitlerinden biridir. Paslanmaz çelik borular, üretim yöntemlerine göre dikişli ve dikişsiz boru olarak ikiye ayrılır. Buna ek olarak, paslanmaz çelik sınıfında polisajlı ve mat yüzeyli paslanmaz boruların yanı sıra, satineli boru da kullanımı yaygın olan paslanmaz boru çeşitlerindendir.

Satine Nedir?

Satine, üretilmiş paslanmaz çelik üzerinde fırça ve zımpara kullanılarak yapılan yüzey işlemidir. Yüzeyine satine işleminin uygulandığı paslanmaz borulara satineli boru denilmektedir. Paslanmaz çelikler, üretim aşamasında oluşturulan ve mekanik olarak oluşturulan yüzeylere sahiptir. Üretim aşamasında oluşturulan yüzeyler için sıcak haddeleme, soğuk haddeleme, tavlama ve parlatma gibi yöntemler kullanılır. Mekanik olarak oluşturulan yüzeylerde ise taflanma ve fırçalanma yöntemleriyle, aşındırılma işlemi uygulanır. İşlem sonucunda tek yönlü yansıtıcı; tek yönlü olup yansıtıcı olmayan, desenli, kaba ve satine özellikleri gösteren malzemeler elde edilir. Mekanik olarak oluşturulan yüzey çeşitleri arasında yer alan satine yüzey uygulamasında, fırçalar, 0,5 mikron pürüzsüzlüğe sahip ince kum bantları veya zımparalar kullanılır. Satine uygulamasıyla paslanmaz yüzeyler elde edilir.

Satineli Boru Üretimi

Satine yüzey işleminin yapıldığı paslanmaz borulara, satineli boru denilmektedir. Paslanmaz rulo veya saclar, tekerlek şeklindeki kalıplardan geçirilerek boru şeklini alır. Paslanmaz borular tig işlemine tabi tutulduktan sonra satine uygulamasına geçilir. Paslanmaz borular teker şeklindeki zımpara taşlarının arasından geçirilerek satineli bir yüzey elde etmesi sağlanır. Zımpara işleminde 320 grid zımpara taşı tercih edilir. Zımpara taşının adında yer alan “grid” ifadesi, taşın hassasiyet ölçüsünü ortaya koymaktadır. Grid rakamı büyüdükçe satineli boru parlaklığı o kadar artacaktır.

Satineli boru, demir-çelik sektöründe birçok çeşitte üretilmektedir. Sahip olduğu alaşımın içeriği, oranları ve malzemenin özelliğine göre satineli borular farklılaşmaktadır. Sektörde en çok kullanılan satineli borular, 304 kalite olanlardır. 304 kaliteli satineli borular, manyetik özellikler göstermez. İyi bir korozyon direncine sahiptir ve sıcağa dayanıklıdır. Isıl işlemle sertleştirilmemiştir. Kopma dayanımı ve korozyon direnci daha yüksek olması istenirse, içerisine molibden ve fazladan nikel ilave edilerek elde edilen 316 kalite satineli boru tercih edilebilir. Görselliğin ön plana çıktığı alanlarda ise paslanmaz satineli dikişli borular kullanılmaktadır.