Paslanmaz Çelik Kullanım Özellikleri

Paslanmaz boru üretiminde en yaygın kullanılan çelik tipi 304 kalite paslanmaz çeliğidir. %18 krom ve %8-%10 nikel içeriğiyle 304 kalite paslanmaz çeliğinden üretilen borular kimyasal tesislerde, rafinerilerde, kağıt fabrikalarında ve gıda işleme endüstrilerinde kullanılmaya elverişlidir. 304L kalite çelik ise 304 kalite paslanmaz çelik ile özellikleri oldukça  benzerdir , ancak karbon çökelmesini önler ve bu analizin daha ciddi korozif koşullar altında, kaynaklı montajlarda 304 kalite paslanmaz çelik kullanılmasına izin verir. 318 kalite çeliği,% 2 ila% 3 molibden ilavesi nedeniyle diğer krom nikel alaşımlarına göre çukurlaşmaya çok daha dayanıklıdır. Asit, tuzlu su, kükürt suyu, deniz suyu veya halojen tuzları ile karşılaşıldığında diğer tip çelik borulara göre daha dayanıklıdır. 316 kalite paslanmaz çelikten üretilen borular, sülfit kağıt endüstrisinde ve kimyasal tesis aparatlarında, fotoğraf ekipmanlarında ve plastiklerin üretiminde yaygın olarak 316 kalite paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik borular havacılık, elektronik, otomotiv, sirojenik, deniz, klima ve ısıtma, tıbbi, mimari ve tekstil gibi birçok alanda da kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik borular  genellikle içme suyu taşınması için sert malzemeler gerektiren uygulamalarda kullanılır. Üreticiler paslanmaz çeliği daha çok tercih etmektedir. Çünkü paslanmaz çeliğin temiz su sağlamak için birçok özelliği vardır.

Borular her zaman silindirik değildir. Üçgen, kare veya diğer çokgen şekillerde yapılabilir. Belirli uygulamalara yönelik çelik borular üretilirken cnc lazer kesimi gibi ekstra işlemler de gerekir.

Çelik borular, sıhhi tesisat yapıları üzerine su tarafından uygulanan basınç türlerini kaldırabilir

Sıhhi tesisat uygulamalarında çok sayıda paslanmaz çelik boru kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik boru kullanılmasını nedeni, yüzde 80-90 çelik ve yüzde 10-20 kromdan oluşması nedeniyle çok sağlam oluşudur. Çelik borular, sıhhi tesisat yapıları üzerine su tarafından uygulanan basınç türlerini kaldırabilir. Ayrıca, paslanmaz çeliğin yüzeyi, partiküller veya bakteriler tarafından fazla yapışmaya izin vermez bu sayede çelik içme suyunu kirletmez.