Sanatta Kullanılan Metaller

Sanat; hayal ile hazzın, yaratıcılık ile güzelliğin birleştiği bir anlayıştır. Bu anlayış, geçmişte daha çok geleneksel el sanatlarıyla hayat bulurken, günümüzde modern sanatla kendine ifade alanı yaratıyor. İnsanlığın ilerleyişine paralel olarak değişimler yaşansa da bazı şeyler hiç değişmedi; sanatta kullanılan metaller gibi. Geleneksel el sanatlarının ham maddesi olan metaller, bugün modern sanatta hazır nesne olarak kullanılmaktadır. Ortaya çıkan sanat akımlarının bu konudaki etkisi yadsınamaz. Sanatta metal kullanımı konstrüktivizm, gerçeküstücülük ve dada gibi sanat akımlarının etkisiyle 20. yüzyıla damga vurdu. Hatta bu durum, sanat ve teknoloji arasındaki ilişkiye felsefi bir anlam yükledi; özgünlüğün ve özgürlüğün sınırları genişledi. Parlak hâlleriyle “soğuk” bulunan metaller, sanatın “gerçeklik” yönüne vurgu yapan bir araca dönüştü. Kolay şekillenebilen ve uzun ömürlü olmalarıyla dikkat çeken metaller, sanat eserlerinin tamamlayıcı yönü güçlü yardımcı malzemelerinden biri hâline geldi.

Bakırcılık

Bakırcılık, geleneksel el sanatları arasındadır ve ham maddesi bakır olan, el yapımı sanat eserlerini ifade eder. Bakır kullanımı çok eskilere dayanır. Hatta yazının bulunmasından önce, bahsi geçen maden devirlerinden ilkine adını da vermiştir. Bakır devri, insanların ilk defa metalleri işlemeye başladığı dönemdir. Bakır kolay işlenebilen bir özelliğe sahip olduğu için, günümüzde dahi bakır kaplar ve bakır kapı süsleri sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Seramik

Geleneksel el sanatları arasında sayılan seramik, metallerin tasarıma dahil olmasıyla birlikte modern bir anlam kazandı. Kil ve metalin birlikteliğinden ortaya çıkan yenilikçi ve başkalaşmış tasarımlar, birçok kişinin ilgisini çekiyor. Diğer yandan, heykelcilikte daha çok kullanılan metalin seramik sanatına da dahil olması, bazı sanatseverlerin hoşuna gitmiyor. Yine de bu tarz disiplinler arası çalışmalar, sanat dalları arasındaki sınırları ortadan kaldıran bir etkiye sahip olması nedeniyle önemli bulunuyor. Seramikte kullanılan kilin 2-3 m’lik sanat eserleri çıkarmaya elverişli olmaması; ancak metallerin yardımıyla daha büyük eserlerin ortaya çıkarılabiliyor olması, sanatçıları cezbeden başka bir faktör olarak dikkat çekiyor. Seramiği daha yüksek derecelerde pişirmek isteyen sanatçılar, metalleri eserlerinin karışımlarına ekleyerek istedikleri sonucu alabilmektedir.

Bıçakcılık

Geleneksel el sanatları arasında yer alan bıçakçılık, akıllara ilk olarak zümrüt, mercan gibi taşlarla süslü saplara sahip; hançer, gaddare, pala gibi farklı biçimlerdeki bıçakları getirmektedir. Günümüzde ise genellikle paslanmaz çelikten yapılan sabit saplı bıçaklar, her evde kendisine yer bulmaktadır.