Paslanmaz Metaller Nelerdir?

Herkes metallerle birçok alanda karşılaşır. Oldukça kullanışlı materyaller olan metallerin en büyük düşmanlarından biri pas denebilir. Pas metalin hem kimyasal özelliklerini değiştirir hem de estetik görünümünü bozar. Bu nedenle metal malzeme kullanılarak tasarlanmış herhangi bir eşya almayı düşünüyorsanız paslanma riskini göze almalısınız. Paslanmayan metaller kullanılarak tasarlanan ürünleri seçerek pas tehlikesini ortadan kaldırabilirsiniz. Peki, paslanmaz metaller hangileri? İşte, paslanmaz metaller hakkında birkaç küçük ipucu …

Paslanmaz metaller dört grupta toplanabilir:

Paslanmaz Çelikler

Paslanmayan metallere verilecek en iyi örnek paslanmaz çeliklerdir. Paslanmaz çelikler pasa diğerlerinden daha dayanıklıdır. Östenitik paslanmayan çelik yapısında yüksek oranda krom ve nikel bulundurur. Krom, oksijenin demir ile kaynaşması için krom oksit tabakası meydana gelmeden önce birleşir. Oluşan bu tabaka pasın ortaya çıkmasını önler. Ayrıca, oluşan tabaka alttaki metali koruyan paslanmaya karşı dayanıklıdır. Martensitik ya da ferritik paslanmaz çelik türleri daha az miktarda krom içerdikleri için paslanmaya karşı hassas olabilir.

Galvanize Çelik

Teknik olarak kaplanmış bir materyal olan galvanizli çelik de paslanmayan bir metal türüdür. Galvanizli çeliğe bir veya daha fazla çinko tabakası uygulanmamışsa büyük ihtimalle paslanacak olan bir karbon çeliğidir. Çinko tabaka çelik için özveride bulunan bir metaldir. Çinko tabakanın özveride bulunması oksijen ile çelikteki demirden daha kolay bir şekilde kaynaşacağı anlamındadır. Böylece, demir oksit oluşumunu önlemesinin yanı sıra pas oluşturma ihtimalini yok eden bir çinko oksit katmanı oluşur. Buna ek olarak galvanizli çelik gereğinden fazla ortamlara yerleştirilirse ya da çinko kaplama zarar görürse, çinko kaplama nötr hale getirilebilir. Bu durumda çelik paslanır.

Alüminyum

Alüminyum paslanmaz. Çünkü, pas demir oksittir ve alüminyumun bileşiminde hemen hemen hiç demir yoktur. Ayrıca, alüminyum oksitlenir fakat alttaki oksitlenmemiş kısım alüminyumu muhafaza eder. Bunun nedeni alüminyum oksidin korozyona daha fazla direnç göstermesidir. Korozyon pastan farklıdır. Zira pas bir demir alaşımından ayrışır. Böylelikle paslanma işleminin materyal arızasına kadar sürmesine izin verir.

Bakır, Bronz ve Pirinç

Bakır, bronz ve pirincin paslanmama nedeni alüminyum ile aynıdır. İçeriklerinde neredeyse hiç demir bulunmaz. Dolayısıyla her üçünde de demir oksit veya pas meydana gelmez. Buna ek olarak bakır zaman içinde oksijene maruz kaldığında üzerinde mavi yeşil bir meydana gelebilir.