Paslanmaz Flanş Nerelerde Kullanılır?

Boru hatları, her çeşit sıvı ve gazın taşındığı her endüstride kullanılır. Boru hatları birbirine bağlı ayrı bölümlerden oluşur. Boruların eklemlerinin birbirine yakın olması ve sızıntıyı önlemek için yeterli kuvvete sahip olması gerekir.  Bu sebeple boru hat bağlantıların birçoğunda boru ucuna kaynayacak şekilde iki borunun birbirine cıvata yardımı ile bağlanmasını sağlayan bir bağlantı elemanı kullanılır. Bu bağlantı elemanı flanş olarak adlandırılır.

Paslanmaz flanş genellikle boru tesisatlarında kullanılmasına karşın, makina üzerinde de kullanımı yaygındır. Flanşlı bağlantı kullanılmasının amacı, bağlantı yerlerinin cıvata ile bir araya getirilmesidir. Bu sayede herhangi bir değişime ihtiyaç duyulduğu zaman malzemeye zarar vermeden cıvata bağlantıları sökülür ve değişim yapılabilir.

Paslanmaz Flanş Kullanım Alanları Nedir?

 

Paslanmaz flanş depo, paslanmaz vana, pompa ve paslanmaz tesisatların çıkışlarında yer alır. Genellikle dairesel yapıda olsalar da dörtgen ve elips olanları da vardır. Paslanmaz flanşlar, birçok mühendislik projesinin en önemli parçalarındandır. Birçok uygulamada, mühendislerin bir hazne, silindir ya da boruyu çok güvenli bir şekilde kapatmasını sağlayan eleman flanştır. 

  • Su Tesisatında Flanşın Kullanımı

Borunun iki bölümünü daha güvenli bir şekilde bağlamanın yolu, cıvatalarla bağlayabileceğiniz flanşlı uçlar kullanılmasıdır. Böylece gaz ya da sıvılar borunun içinde yüksek basınçlara sebep olsa da bu basınç sorun yaratmaz.

  • Mekanik Yapılarda Flanşın Kullanımı

Geniş, kapalı bir alanın iki bölümünü birbirine bağlamada en etkili yöntem paslanmaz flanş kullanımıdır. Otomobille motor arasındaki şanzıman arasındaki bağlantının sağlanmasında flanşın kullanımı örnek olarak verilebilir.

  • Vana Ve Pompalarda Flanşın Kullanımı

Paslanmaz flanş, boru hatlarında kullanılan pompa, vana gibi ekipmanların hatta bağlanmasının yanı şıra bu malzemelerin imalatında da kullanılır. Basıncın yüksek olduğu boru hatlarında depolama görevini yapan silolar, hatlara flanşlar yardımı ile bağlanır.

Paslanmaz Flanşların Avantajları Nelerdir?

Mühendislik projelerinin en önemli elemanlarından olan paslanmaz flanşların avantajları şunlardır:

- Paslanmaz flanş, -70 ila +600 derece arasında, yüksek sıcaklıklarda ve sıcaklık dalgalanmalarında kullanıma uygundur.

- Yüksek dayanıma ve korozyona dayanıklı olan paslanmaz flanşlar, asitler ve endüstriyel atıkların bulunduğu ortamlarda sıklıkla tercih edilir.

- Flanşlar hijyenik bir malzeme olduğu için gıda endüstrisinde kullanılmaya uygundur.

- Flanşların özellikle terilitenin önemli olduğu yerlerde sıklıkla kullanımına rastlanır.

Dünya standartlarına uygun ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Kuzey Paslanmaz ekibiyle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Paslanmaz Flanş