Paslanmaz Çelik ve Geri Dönüşüm

Çoğu kişi, paslanmaz çeliğin geri dönüşüme uygun bir yapıda olmadığını düşünür. Oysa paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan ürünler, geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir. Geri dönüşüm sonrası, paslanmaz çeliğin özelliklerinde bozulma veya herhangi bir kayıp söz konusu olmaz. Paslanmaz çelik kullanılarak yapılan bir ürün, geri dönüşüm tesislerinde kullanılabilir hale getirildikten sonra farklı bir eşyanın üretiminde rahatça kullanılabilir. Mesela; trafik kazasında hasar görmüş olan paslanmaz çelik jantlar, geri dönüşüm tesislerinde gerekli işlemlerden geçtikten sonra farklı bir ürünün ham maddesi olabilir. Yapılan araştırmalara göre, dünyadaki çelik üretiminin yaklaşık %40’ı geri dönüştürülmüş çelikten yapılır. Bu nedenle, paslanmaz çelik çevre dostu bir ürün olarak tanımlanır.

Bütün Paslanmaz Çelik Eşyalar Geri Dönüşüme Uygun mudur?

Geri dönüşüm, çevre temizliğine ve ülke ekonomisine büyük oranda katkıda bulunur. Dünya çapında yaklaşık 400 milyon ton metal, geri dönüşüm tesislerinde işlemden geçirilir. Geri dönüşüme gönderilen metallerin içerisinde en çok çelik bulunur.  Çeliğin en büyük özelliklerinden birisi, geri dönüşüme gönderildiğinde ağırlığının ve özelliklerinin çoğunun korumasıdır. Geri dönüşüme uğrayan diğer materyaller incelendiğinde, paslanmaz çeliğin büyük avantajı olduğu görülür. Mesela kâğıt, geri dönüşüme uğradığında daha düşük kaliteli bir kâğıt haline gelir.  Daha düşük kaliteli kâğıttan, kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı gibi ürünler üretilir.  Atık paslanmaz çelik geri dönüşüme uğradığında, aynı özelliklere sahip çelik elde edilir. Dolayısıyla her türlü paslanmaz çelik ürün, geri dönüşüm işleminden geçebilir.

Geri Dönüşümden Sonra Üretilen Eşyalar Neler?

Paslanmaz çeliğin kullanım alanı çok geniş olduğu için, geri dönüşüm sektörünün vazgeçilmez materyallerinin ilk sıralarında yer alır. Geri dönüşüme gönderilen paslanmaz çelik eşyalar arasında, en çok hurda motorlu araçlar bulunur. Motorlu araçların kaportası, jantları ve motoru paslanmaz çelik kullanılarak üretilir. Bunun yanı sıra prefabrik yapılar, tarım makineleri, hurdaya ayrılmış gemiler ve düşük ağırlıklı çelik ürünler de geri dönüşüme gönderilir.  Geri dönüşüm işleminden geçen paslanmaz çelik, herhangi bir ürünün imalatında kullanılabilir. Tasarlanan ürün, ağır sanayide kullanılan bir makine parçası olabileceği gibi; günlük hayatta herkesin evinde kullanılan bir eşya da olabilir.

 

 

 

 

 

Paslanmaz Çelik ve Geri Dönüşüm
Geri Dönüşüm
Paslanmaz Çelik