Paslanmaz Çelik Korozyona Ne Kadar Dayanıklıdır?

Paslanmaz çelik korozyon direnci oluşturulmasında, çeşitli önlemler alınabilir. Çeliği boyama, metal kaplama ve katodik koruma gibi önlemler sayesinde çeliğin korozyondan korunması sağlanabilir. Özellikle inşaat çalışmalarında boyama ve metal kaplama işlemleri ile paslanmaz çelik korozyon önlemleri alınır ve daha uzun ömürlü bir kullanım elde edilir.

Paslanmaz çelik korozyon direnci oluşturma yöntemleri;

  • Çelik Boyama: Paslanmaz çeliği boyama işleminde; bağlayıcı, pigment ve çözücü olarak 3 ana bileşenden yararlanılır. Kolay uygulanabilir olması ve dekoratif bir görünüm sağlaması ile çeliğin korunmasında sıklıkla boyama yöntemi tercih edilir. Farklı korozyon çeşitlerine önlem almak üzere üretilen koruyucu boya kaplamaları, bağlayıcı çeşitlerine göre sınıflara ayrılır. Paslanmaz çelik boya işleminde ortam koşullarından uygulama kolaylığına, dayanıklılıktan çevre sağlığına kadar çeşitli kriterler dikkate alınır.
  • Metal Kaplama: Paslanmaz çelik korozyon önlemlerinden olan metal kaplama; çinko, alüminyum ve kadmiyum gibi çeşitlere ayrılır. Metal kaplamaların çelik yüzeye uygulanmasında; sıcak daldırma, sıcak püskürtme, difüzyon ve elektro kaplama yöntemleri gibi 4 farklı yöntemden yararlanılır.
  • Katodik Koruma: Katodik koruma çeliğin korozyona karşı korunmasında, aynı elektrolite yerleştirilen ve galvanik korozyonun yarattığı pas için daha az asal olan bir metal ile elektrik bağlantısı kurabilir. Bu süreçte belirlenen metal türü anot amacı ile kullanılır.

Uygulanan koruma yöntemleri sayesinde paslanmaz çelik korozyon sorununa karşı savaşmak mümkündür. Bu önlemler sayesinde daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olabilirsiniz.

Dünya standartlarına uygun ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Kuzey Paslanmaz ekibiyle hemen iletişime geçebilirsiniz.