Paslanmaz Boru Nedir? Özellikleri Nelerdir ?

Borular demir içeriği olan veya olmayan malzemelerden ya da alaşımlardan yapılırlar. Çekerek, kaynakla veya dökerek imal edilirler. Petrol sanayisinde genelde dikişsiz çekme boru kullanır.

Dikişsiz paslanmaz borular, 12 inç çapında bulunur. Bu çaptan büyük olanlar ise dikişli yapılırlar. Dikişli borular düz bantların seri makaradan geçirilerek istenilen çapta kıvrıldıktan sonra kaynaklanmalarıyla üretilirler. 

Kullanımı giderek artan döküm paslanmaz boruların imalatı ise ya sadece dökümle ya da dökümden sonra istenen cidar kalınlığına kadar talaşlanarak gerçekleştirilir.

Schedule Standartı Nedir?

Karbonlu veya alaşımlı paslanmak çelik borular 24 inç’e kadar çıkan standart çaplarda ve “Schedule” olarak anılan standart cidar kalınlıklarında imal edilir. Çekme veya dökme paslanmaz boruların cidar kalınlığında imalat toleransı yüzde ±12,5’tir. Bütün standart ölçülerin cidar kalınlığı çapı hemen hemen sabit kalır. Ölçü olarak karşımıza çıkan terim,12 inç ve daha küçük boyutta paslanmaz boruların iç çapın gerçek değerini; 14’inç ve daha büyük borularda dış çapın gerçek değerine karşılık gelir. Paslanmaz borular, çeşitli uzunluk ve tiplerde, uçları çeşitli şekillere getirilebilecek tarzda, malzemenin türüne bağlı olarak gördüğü yüksek ısı işlemlerinin etkisiyle farklı dayanım seviyelerinde imal edilmektedir.

Kullanım Alanları Değişkenlik Gösterir

Dökme demir üretiminde;boru kullanımında tehlikeli olmayan alanlarda örneğin su sistemlerinde oldukça sık kullanılırken, basınçlı hidrokarbon veya doğalgaz hatlarında daha az kullanılır.Küçük çaplı paslanmaz borular cihaz devrelerinin bağlantı noktalarında, yağlama ikmal mekanizmalarında, izleyici buhar sistemleri gibi yerlerde kullanılır. Genelde dikişsiz çekme borulardır. Bunlarda dış çap ölçüsüzdür. Çeşitli çaplarda ve cidar kalınlığında yapılırlar.

Boru tesisatları akışkan maddelerin iletimi noktasında kapalı kanal sistemiyle çalışan durumu tanımlar. Kimyasal endüstrilerde paslanmaz boru tesisatı, fabrikaları çalışır vaziyette tutabilmek, akışkanları ikmal eden, fabrikaların atar veya toplardamarları gibidir. Boru ile tüp aynı şeylerde kullanılsa da aralarındaki fark; ölçüleri, malzemelerin kimyasal ve fiziksel özellikleridir.

Paslanmaz çelik borular çeşitli çaplarda ve standart ölçülerde üretilir. Aynı anma çaplarıyla adlandırılır. Dış çapları aynı olsa da, kalınlığına göre iç çapları değişmektedir.

Kuzey paslanmaz olarak boru üretiminde paslanmaz dökme demir veya çelikten üretilen ürünleri geniş yelpazede sunmaktan ve işinizde kolaylık sağlamasından memnuniyet duymaktayız.

paslanmaz boru, paslanmaz boru özellikleri, paslanmaz boru fiyatları, dikişli paslanmaz boru, dikişsiz paslanmaz boru, paslanmaz boru üretimi,