İç Mekâna Göre Doğru Paslanmaz Çelik Seçimi

Paslanmaz çelik, binaların yapımında sıkça kullanılmaktadır. Mimarların iç mekânlarda gerçekleştirdiği fonksiyonlu ve sürdürülebilir uygulamalar sayesinde paslanmaz çelik, kusursuz bir tasarıma da dönüşebiliyor. Mimari yapılar söz konusu olduğunda, paslanmaz çeliği başka bir noktaya taşıyan faktör doğru seçimlerdir. İç mekânın özelliklerine göre doğru paslanmaz çelik seçimiyle, yüksek kaliteli işler ortaya çıkabilir.

Doğru Paslanmaz Çelik Seçimi

Doğru paslanmaz çelik seçimi yapabilmek için, bazı özelliklerinin uygunluğunun değerlendirilmesi gerekir. Bu özellikleri;

  • Korozyon dayanımı
  • Matlaşma (kararma) süreci
  • Yüksek sıcaklıklarda oksidasyon dayanımı
  • Mukavemet
  • Tokluk
  • Süneklik
  • Yorulma dayanımı olarak tanımlayabiliriz.

İç mekân için öngörülen korozyon dayanımını ve diğer mekanik özellikleri sağlayan, birden çok paslanmaz çelik türü olabilir. Seçeneğin birden çok olduğu durumlarda, iç mekân için doğru paslanmaz çeliği seçerken servis şartlarının değerlendirilmesi gerekir. Paslanmaz çelik servis hizmeti kapsamında desenli yüzey işleme, boy kesme, levha rulo/taşlama, dilme ve fırçalama gibi işlemler vardır. İç mekânın ihtiyaç duyduğu özelliklerde, en iyi servis şartlarını sağlayan paslanmaz çelik, kullanılmak üzere tespit edilir.

İç mekânlarda paslanmaz çelik seçimi, sistemi tasarlayan mimar veya mühendisler tarafından gerçekleştirilir. Bahsi geçen uzmanlar kendi deneyimleri, bilgileri ve araştırmaları doğrultusunda iç mekân için en iyi seçeneği belirler. İçeriğinde yüksek krom bileşeni içeren paslanmaz çeliklerin korozyon dayanımı yüksektir.

Mimari uygulamalarda kutu profil, boru profil, plaka, mil ve lama formlarında karşımıza çıkan paslanmaz çelik; kesme ve büküm işlemleriyle işlevsel hâle getirilir. Dekoratif bir görünüm sağlayan satineli ve parlak görünümlü paslanmaz çelikler, görüş alanında bulunan dış yüzeylerde de kullanılır. Paslanmaz çelik kaynak ve zımparalama işlemlerine karşı da mukavemeti yüksek olan bir maddedir. İç mekân uygulamaları sırasında yapılan hatalar, geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Büyük hatalar yapılırsa paslanmaz çeliğin tamamen değişmesi gerekir ya da kusursuz bir işçilikle uzun süreler sonunda düzeltilebilir. Özellikle iç mekânlar için paslanmaz çeliğe karar verirken, doğru kalitede seçildiğinden emin olunmalıdır. İç mekânın özellikleri dikkate alınarak, doğru kalite düzeyinin paslanmaz çelikte yakalanması gerekir.