Gemi İnşa ve Denizcilik Sektöründe Paslanmaz Çelik Kullanımı

Günlük yaşamdan gıda, kimya, tekstil, otomotiv ve denizcilik sektörüne kadar her alanda kullanılan paslanmaz çelik, teknik özellikleri ile dayanıklılık sağlar. Deniz suyu korozyonuna karşı dirençli olan bu malzeme, ızgara ve liman korkulukları gibi alanlarda tercih edilir. Tankerlerden halatlara kadar her uygulamada yer alan paslanmaz çelik, yüksek akıma karşı da dayanıklıdır. Kolay üretilen, güçlü ve iyi temizlenen bir malzeme olması sebebi ile gemi inşası ve denizcilik sektörlerinde kullanılır. 

Denizcilikte Paslanmaz Çelik Kullanımının Önemi Nedir?

 

Erimiş çeliğe krom eklenerek üretilen paslanmaz çelik, pas ve tuzlu suyun meydana getirdiği hasara karşı direnç gösterir. Deniz ortamında kullanılan verimli bir element olup gelişmiş şekillendirilebilirlik içerir. Uzun süre donmadığı gibi parlak görünümü ile de dikkat çeker. Özel alaşımlar bulunduran bu malzeme, çevresel etkilere karşı dayanıklılık gösterir.

Gemi gövdesi, denizaltı, deniz platformları ve deniz araçlarında kullanılır. Mekanik gerilmelere ve aşındırıcı etkilere karşı dirençlidir. Yüzeyinin pürüzsüzlüğü, suyun direncini azalttığı gibi enerji verimliliğini de artırır. Bu durum yakıt tasarrufu ile birlikte operasyonel maliyetleri de düşürür. Paslanmaz çelik, geri dönüştürülebildiği gibi sürdürülebilir hedeflere de hitap eder. Çevreye zararlı bileşenleri salmayan bu malzeme, deniz ekosisteminin korunmasına destek olur. Sunduğu avantajlar ile uzun ömürlü bir kullanım imkânı tanıyıp güvenli ve verimli bir deniz yolculuğu sağlar.     

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları Nelerdir?

Gemi inşa ve denizcilik sektöründe kullanılan paslanmaz çelik, mekanik ve depolama ile dekoratif amaçlı olmak üzere 2 alanda sıklıkla yer alır. Bu malzemenin kullanım alanının detayları şöyle;

- Gemilerin soğutma sistemlerinin mekanik aksamları ile tanker kısımlarında bulunur. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen gemiler, sertifika sahibi olur.

Yat ve benzeri teknelerde kullanılan bu malzeme, dekoratif bir etkiye de sahiptir. Şık bir görünüm sunarak tuzlu ortama yüksek direnç gösterdiği için tercih edilir. Yatların çevresinde bulunan korkuluk ve yat merdiveni gibi ortamlarda çelik kullanımı görülür. 

- Esneklik, sertlik, dayanıklılık ve şekil alabilme gibi özellikleri bulunan malzeme, kullanım alanlarına göre kategorize edilir. Dublex çelikler, ferritik ve östenitik özellikler gösterip tokluk ve kaynak edilebilirlik niteliklere sahiptir. Çift taraflı çelikler ise, kargo yükleri için uygun bir kullanıma sahiptir. 

Dünya standartlarına uygun paslanmaz çelik ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Kuzey Paslanmaz ekibiyle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik