Türkiye’de Paslanmaz Çeliğin Konumu

Dünyada paslanmaz çeliğin üretimi ve tüketimi çok ileri düzeydedir. Yapılan araştırmalara göre dünyada 52.2 milyon ton olan paslanmaz çelik üretimi gün geçtikçe artış gösteriyor. Dünya paslanmaz çelik üretiminin %80’ini başta ABD olmak üzere Japonya, Çin, Almanya, Fransa, Güney Kore, İtalya,Hindistan, İspanya ve Tayvan geliyor. Paslanmaz çelik konusunda Türkiye incelenecek olursa, tam anlamıyla paslanmaz çelik üretiminin yapılmadığı görülüyor. Türkiye paslanmaz çelik üretimi konusunda dünyadaki ülkelere göre çok geride ve dış pazara bağımlı kalıyor. Türkiye’de paslanmaz çelik ile ilgili haddeleme yapan firmalar bulunuyor.

Türkiye’de Paslanmaz Çelik Üretimi ve Tüketimi

Türkiye’de ithal edilen paslanmaz çelik soğuk haddeleme yapılarak satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de bulunan köklü firmalar çelik servis merkezlerinde yassı paslanmaz çeliği müşterinin istediği boyutlarda dilme ve boy kesme işlemi yaparak satışa sunuyor. Türkiye’de paslanmaz çelik tüketimi ise yıllık 350 bin ile 400 bin ton arasındadır. Buna göre Türkiye’deki kişi başı paslanmaz çelik tüketimi 5-6 kg civarındadır. Türkiye’de paslanmaz çelik üretiminde gerekli olan ana hammaddelerin tamamı yetersizdir. Ana hammaddeler arasında bulunan ferrokrom sınırlı miktarda üretilirken nikel üretimi yapılmıyor. Bu durumda firmalar ithal edilen pahalı hammadde ile paslanmaz çelik üretimine ilgi göstermiyor. Bununla birlikte Türkiye’de enerji fiyatının çok yüksek olması ve dünyada paslanmaz çeliğin kapasite fazlalığı paslanmaz çelik üretimi yapılmamasının nedenleri arasında yer alıyor. Ayrıca, Türk firmaları tarafından yurt içinde üretilecek olan paslanmaz çelik iç pazarın küçüklüğünden dolayı kâr edememe sorunuyla da karşı karşıya kalıyor.

Türkiye’de Paslanmaz Çelik Üretiminin Avantajları ve Dezavantajları

Türkiye’de paslanmaz çelik üretiminin olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yanları da bulunur. Öncelikle paslanmaz çelik sektörünün olumlu yanları;

Paslanmaz çelik sektörü Türkiye için stratejik bir alan olma özelliği,

Türkiye’nin demir çelikte deneyim birikimine sahip olması,

Türkiye’nin uluslar arası standartlarda üretim yapması,

Türkiye’nin paslanmaz çeliği demir çelik tesislerinde az miktarda bir finans ile üretebilecek kapasiteye sahip olması.

Türkiye’nin paslanmaz çelik üretimi konusundaki dezavantajları ise,

Düşük alaşımlı çelik üretimi yapılması,

Paslanmaz çelik üretimi konusunda finansmanın ve yatırımın az olması,

Türkiye’deki nikel rezervlerinin ve tenorlerin düşük olması,

Ferronikel ihtiyacının yurt dışından karşılanması,

Enerji fiyatının yükselmesi,

Dünya demir çelik sektöründe bulunan gruplaşma