Paslanmazlık Süresi Ne Demek ve Nasıl Uzatılır?

Paslanmazlık Süresi Ne Demek ve Nasıl Uzatılır?

Çeliğin paslanmaz nitelikte olması için üretilirken içerisine belirli bir miktarda krom eklenir. Çeliğe eklenen krom çelik oksijenle buluştuğunda krom oksit adında ince bir film tabakası oluşmasını sağlar. Krom oksit adı verilen ince film çeliği paslanmaya karşı korur. Çelik içerisinde belirli oranda krom içerdiği için paslanmaz çelik olarak adlandırılır. Bunun yanı sıra çeliğin içerisine kromla birlikte eklenen farklı elementler çeliğin korozyon dayanımın artmasına veya azalmasına neden olur. Mesela, çeliğin içine eklenen nikel krom elementiyle bir araya geldiğinde paslanmaya karşı daha da güçlü olmasını sağlar. Çeliğin içerisine eklenen elementler sayesinde paslanmazlık süresi uzar ve bu süreye paslanmazlık süresi adı verilir.

Paslanmazlık Direncini Yükselten Elementler Nelerdir?

Paslanmazlık direncini yükselten elementler arasında krom, nikel ve karbon bulunur. Krom çeliğe paslanmazlık niteliği veren en önemli elementtir. Krom çeliğin oksijenle temas etmesini önler. Böylece, çelik paslanmaya karşı dirençli olur. Çeliğin içerisindeki krom ne kadar fazlaysa çeliğin korozyona dayanımı o ölçüde artar. Paslanmazlık süresini uzatan bir diğer element ise nikel elementidir. Paslanmaz çeliğin içerisinde mutlaka bulunması gerekir. Ayrıca, nikel paslanmaz çeliğin maliyetinin %90’ını oluşturur. Çeliğin içerisinde bulunan krom ve nikel oksijenle daha güçlü bir tabaka oluşturur ve çelik korozyona karşı daha dirençli olur. Bunun yanı sıra nikel çeliğin işlenmesini kolaylaştırdığı için oldukça pahalı bir elementtir. Paslanmaz çeliğin içerisine eklenen karbon çeliğe sertliğini verir. Karbon çeliğin paslanmazlığını artırdığı gibi çeliğin elastikiyetini de düşürür. Paslanmaz çeliğin içerisindeki karbon miktarının yüksek olması çeliği daha kırılgan ve dayanıklı kılar. Çeliğin içerisindeki karbon çeliği işleme sırasında talaşların kırılmasını sağladığı için çeliğin işlenmesi daha kolay olur.

Paslanmazlık Süresi Nasıl Uzatılır?

Çeliğin içerisinde bulunan krom paslanmayı çok yavaşlatır ve çeliğin kullanım ömrü içerisinde paslanma görülmez. Paslanma oluşursa yüzeyde oluşan pas katmanları çeliğin veya paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan ürünün o bölgesini zayıflatır. Ayrıca, paslanan yerlerde kırılmalar ve dökülmeler oluşur. Paslanmayı uzatmak için su ve oksijenle temas edecek demirler çeşitli koruyucu kimyasallarla, boya ya da plastikle kaplanabilir. Bu paslanmayı önleyen veya paslanmazlık süresini uzatan oldukça basit bir yoldur. Fakat uzun süreli bir kullanım isteniyorsa, paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanmış ürünlerin kullanmak daha güvenli ve sağlıklı olur.

 

 

 

 

Paslanmaz Çelik
Çelik 
Paslanmaz