Paslanmaz Sac Nedir?

Paslanmaz çelik dünyasının en çok kullanılan ürünleri arasında paslanmaz sac da yer alır. Paslanmaz sac parlak bir görünüme sahip olduğu için dekorasyon alanında da yoğun olarak tercih edilir. Bununla birlikte uzun kullanım ömrü ve ekonomik yönden kârlı olması nedeniyle pek çok farklı sektörde kullanılır. Paslanmaz sac onarılma özelliği taşıdığı için maliyet yönünden en az masraf ile kullanım imkânı sunar. Paslanmaz sac hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Paslanmaz Saç Hakkında

Pek çok sektörde kullanılan paslanmaz sac kolay şekil alabilen ve korozyona karşı etkin bir dayanıklılık gösteren bir üründür. Parlak görünümü sayesinde ortama estetik bir hava katmak üzere kullanılabilir. Korozyona karşı dirençli olması nedeniyle su ile temas edilen birçok sektörün yanı sıra kimya ve gıda sektörünün vazgeçilmez materyalleri arasında yer alır. Paslanmaz sacın kolay çekme ve bükülme özelliği nedeniyle farklı sektörlerde de tercih edilir. Paslanmaz sac yapısına bakır eklemesi yapmaya olanak tanır. Ürün anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için sterilize edilebilir ve temizlenebilir. Ayrıca, karbon çeliği kadar kolay lekelenmez. Paslanmaz sac Türkiye’de de üretildiği için ithalatı azalmıştır.

Paslanmaz Sac Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz sac çeşitleri kullanım alanına göre farklılık gösterir.Buna göre paslanmaz sac 3 farklı gruba ayrılır:

Ostenitik Paslanmaz Sac: En fazla kullanım alanına sahip olan üründür. Korozyona ve yüksek sıcaklığa kaşı etkin direnç gösterir. Lavabolar, disketlerin metal bölümleri, sıcak su kazanları ve mutfak eşyaları kullanım alanları arasında bulunur.

Ferritik Paslanmaz Sac: En çok tercih edilen paslanmaz sac çeşididir. Yapısı yumuşak çeliğe benzer ancak korozyona ve ısıya karşı dayanıklılığı oldukça yüksektir. Kaynaklanabilir bir ürün olan ferritik paslanmaz sac düşük ısıl genleşme oranına sahiptir. Çamaşır makinesi tamburu, elektrikli cihazlar, elek, somun, otomobil egzozları ve inşaat malzemeleri başlıca kullanım alanını oluşturur.

Martenzitik Paslanmaz Sac: Dayanıklılık özelliğinin yüksek olmasıyla ön plana çıkan martenzitik paslanmaz sac darbeli korozyona yeteri kadar dayanıklı değildir. Kullanım alanları arasında makine parçaları, somun imalatı, çatal –kaşık üretimi ve petrol rafineleri bulunur.

Paslanmaz Sac Hangi Alanlarda Kullanılır?

Paslanmaz sac kolay şekil alabildiği için pek çok sektörde kullanılır. Aynı zamanda paslanmaz sacın görünümü estetik yönden güzel olduğu için mimari alanda sıkça tercih edilir. Isıya karşı yüksek direnç gösteren paslanmaz sac otomotiv sektöründe sıkça kullanılan malzemeler arasındadır. Parlak bir görünüme sahip olan paslanmaz sac estetik açıdan farklı bir hava katması ve korozyona karşı dayanıklı olduğu için plazalarda, alışveriş merkezlerinde ve iş yerlerinde tercih edilir.