Paslanmaz Redüksiyon Neden Kullanılır?

Bir boru hattı üzerinde yer alan ve farklı çaptaki boruların birbirine bağlanmasını sağlayan ara elemanlar, paslanmaz redüksiyon olarak adlandırılır. Paslanmaz redüksiyonlar, boru hattını büyük çaptan küçük çapa veya küçük çaptan büyük çapa geçirir. Böylece, boru hattındaki akış kesintisiz bir şekilde devam eder. Paslanmaz redüksiyonlar, genellikle çapı küçülterek hattaki basıncı artırır ya da çapı genişleterek hattın basıncını düşürür. Birkaç gruba ayrılan paslanmaz redüksiyon çeşitlerinin kullanıldıkları alanlar ve kullanım amaçları farklılık gösterir. Paslanmaz redüksiyon çeşitlerinin kullanım amaçlarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Eksantrik ve Konsantrik Redüksiyon

Düz bir şekle sahip olmayan eksantrik redüksiyon, boru bağlantılarının döngülerini sağlamak için dirseklerde kullanılır. Eksantrik redüksiyonların bir tarafı diğer tarafından daha düz veya daha eğridir. Eksantrik redüksiyon, akışkanların geçişlerinde oluşabilecek ses ve titreşimleri minimuma indirmek için kullanılır. Bunun yanı sıra, boru hattında havanın birikmesini ve boru hattı içerisinden geçen akışkanların turbulans yapmasını önler. Konsantrik redüksiyonun eksantrik redüksiyondan farkı, koniye benzemesidir. Konsantrik redüsksiyonlar, her iki taraftan eşit şekilde büyük açıdan küçük açıya doğru daralmaya sahiptir. Konsantrik redüksiyon, boru hattındaki basıncı düşürmek üzere kullanılır.  

Gıda Redüksiyonu

Paslanmaz çelik, bakteri üremesini önlemesi ve hijyenik olmasıyla dikkat çeker. Bu nedenle gıda sektöründe, paslanmaz çelik kullanımı tercih edilir. Gıda redüksiyonu, sıvı gıda geçişi olan boru hatlarında ve gıda öğütme işlemlerinde kullanılır. Bu redüksiyonlar, gıda üretiminde kullanıldığı için diğer redüksiyon çeşitlerinden farklı olarak daha hijyenik ve steril olması için birtakım özel işlemlerden geçer.

Paslanmaz Dişli Redüksiyon

Kullanımı oldukça kolay olan paslanmaz dişli redüksiyonlar, çevir tak yöntemiyle bağlantı sağlar. Dişli redüksiyonların kullanılma amacı boru hatlarının çapını küçültmek veya büyütmektir. Dişli redüksiyonlar, boru hattındaki basınç ayarını dengelemek için de kullanılır. Bunlara ek olarak, dişli redüksiyon sayesinde boyutları farklı olan borular; birbiriyle herhangi bir materyale ihtiyaç duymadan bağlanabilir. 

Paslanmaz Redüksiyon Kullanımının Farklı Nedenleri

Paslanmaz redüksiyon çeşitleri, farklı yerlerdeki boruların birbirleriyle daha kolay bir şekilde bağlanmasını ve sıvı akışının doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Paslanmaz redüksiyonlar konik bir yapıya sahip oldukları için, geniş bir yapıdan gelen sıvı daha dar bir yapıya gelerek düşük basınçla iniş yapabilir. Paslanmaz redüksiyonların bir diğer kullanımı da; gıda ürünlerini stoklayan alanlardan ve sıvı stoklayan tankerlerden aktarılacak ürünleri doğru bir şekilde transfer etmektir.

 

 

 

 

 

 

 

Paslanmaz Redüksiyon
Redüksiyon