Paslanmaz Çelik Sıhhi Tesisat

Paslanmaz çelik, sıhhi tesisat yapılarında kullanılmaktadır. Kalorifer tesisatlarında ve su sistemlerinde başta paslanmaz çelik olmak üzere, bakır veya plastik borular da tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik, sıvı ve gaz akışkanlarının bir yerden başka yere aktarılması sırasında yaygın olarak kullanılan yapı malzemesidir. Sıhhi tesisatlarda kullanılan paslanmaz çelik türü, taşınan ürünün basıncı, cinsi, akış düzeni ve değerleri dikkate alınarak tespit edilir.

Sıhhi Tesisatlarda Paslanmaz Çelik Tercihi

Sıhhi tesisatlarda fittings, çekme boru veya dikişli boru gibi seçenekler arasından tercih yapılarak kullanılacak paslanmaz çelik belirlenir. Boruların içerisinde taşınan ürünün özellikleri göz önünde bulundurularak en doğru seçim yapılır.

Sıhhi tesisatlarda kullanılan paslanmaz çelik tercihinde, günümüzde yaygın şekilde, 304 kalite olarak bilinen ürün kullanılmaktadır. 304 paslanmaz çelik kolay şekil verilebilmesi, kaynak yapabilme imkânı sunması, suya dayanıklı olması, standart düzeyde dövülebilmesi ve yüksek korozyon dayanımı nedeniyle sıhhi tesisatlarda kullanılmaya elverişlidir. 304 paslanmaz çelik, yüksek ısıya dayanıklı olması nedeniyle kullanım alanı oldukça geniş olan bir yapı malzemesidir. Temiz suyun taşındığı su borularında özellikle paslanmaz çelik tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik, suyla temas etse dahi küf ve pas oluşumuna neden olmadığı için kullanımı hijyenik şartlarda gerçekleşir. Paslanmaz çelik yüzeyler, bakteri ve partiküllerin yapışmasına engel olan bir yüzeye sahip olduğundan temiz suyu kirletmez.

Sıhhi tesisatlarda kullanılan 304 kalite paslanmaz çeliğin içeriğinde, en az %18 oranında krom bulunmaktadır. Kalanı ise demir ve karbonun birlikte oluşturduğu çelik alaşımından meydana gelmektedir. Çelik yapımında kullanılan demir ve karbon, paslanmaya engel olamaz. Bu nedenle çelik alaşımına eklenen krom ile korozyon dayanımı yüksek paslanmaz çelikler üretilebilmektedir. Sahip olduğu bu içerikle paslanmaz çelik, çok dayanıklı bir forma ulaşmaktadır. Su basıncına karşı dayanıklı olan 304 paslanmaz çelikler, sıhhi tesisatlarda kullanılmaktadır.

Sıhhi tesisat sistemlerinde flanş, fittings ve vana olarak adlandırılan çeşitli paslanmaz çelik ürünler bulunmaktadır. Bahsi geçen ürün gruplarının içerisinde dişli dirsek, hortum ucu, paslanmaz kuyruklu dirsek, nipel, kör tapa, manşon, dikişli-dikişsiz dirsek, paslanmaz yaka, redüksiyon, kep, rekor ve küresel vana gibi paslanmaz çelik ürün çeşitleri yer almaktadır.  Paslanmaz sıhhi tesisat sistemleri gıda, kimya, tekstil, otomotiv sanayi, tersane ve petrokimya başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik,Sıhhi Tesisat,Paslanmaz Çelikte Sıhhi Tesisat,Sıhhi Tesisatlarda Paslanmaz,Sıhhi tesisatlarda fittings,çekme boru,dikişli boru