Paslanmaz Çelik Hangi Sektörlerde Önemlidir?

Paslanmaz Çelik Hangi Sektörlerde Önemlidir?

Paslanmaz çelik kullanımı insanoğlunun hayatına büyük kolaylıklar getirmiştir. Bu nedenle birçok sektörde gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki, paslanmaz çeliğin dirençli yapısı sayesinde insan hayatını kurtaran yönü bile vardır. Paslanmaz çeliğin kullanıldığı sektörler göz önüne alındığında insan hayatını koruyan niteliği kolayca anlaşılır. Mesela, depremlere karşı oldukça dayanıklı olan paslanmaz çelik ile inşa edilen binalar depreme karşı yüzde yüze yakın koruma sağlar. Japonya’da sık sık depremler yaşandığı için Japonya inşa ettiği binalarda çelik kullanır. Böylece, binalar depreme karşı daha dirençli olurlar ve yıkılmaları neredeyse olanaksızdır.

Paslanmaz Çelik Kullanımının Önemli Olduğu Alanlar Nelerdir?

Paslanmaz çelik son derece dirençli olduğu için kullanım alanları da çok çeşitlidir. Tersanelerden evlere kadar pek çok yerde kullanılır. Paslanmaz çeliğin önemli olduğu kullanım alanları şöyle sıralanabilir;

Paslanmaz Çelik Sağlık Sektöründe Önemli Rol Oynar

Paslanmaz çelik sağlık sektöründe sıkça kullanılır. Ameliyatlarda kullanılan pek çok alet hatta tamamına yakını paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanmıştır. Hijyenik özelliğe sahip olan paslanmaz çelik insan hayatına dokunarak önemini ortaya koyar.

Paslanmaz Çelik ve Otomotiv ve Ulaşım Araçları

Paslanmaz çeliğin gücünden ve kullanım kolaylığından yararlanan sektörlerden biri de otomotiv sanayi ve ulaşım sektörüdür. Otomobillerin iskeletini oluştururken kullanılan paslanmaz çelik kaza gibi bir durum karşısında şok emici özelliğiyle ölüm riskini en aza indirir. Paslanmaz çeliğin kullanıldığı bir başka alan ise demiryollarıdır. Metrolar ve trenlerin geçmesi için döşenen raylar paslanmaz çelik raylardır. Üçüncü  dünya ülkeleri demiryolu ulaşımında paslanmaz çeliğin kullanımına yeni başlamışlardır. Mesela, en fazla demiryolu ulaşım ağına sahip olan Hindistan’da kaza ve ölüm oranı çok yüksektir. Bu nedenle Hindistan hükümeti 2016 yılından itibaren demiryollarının paslanmaz çelik kullanılarak inşa edilmesini kararlaştırmıştır.

Paslanmaz Çeliğin Gücü Yer Altında da Geçerli

Paslanmaz çelik yanmaya karşı dirençli bir materyaldir. Bu özelliği nedeniyle yer altında güvenle kullanılır. Yer altında bulunan tesislerde genellikle paslanmaz çelik materyaller tercih edilir.  

Gıda Endüstrisinin Vazgeçilmezi Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çeliğin özelliklerinden birisi de hijyenik olmasıdır. Paslanmaz çelik bakteriler için gerekli olan ortamı sağlamadığı için bakteriler çoğalamaz. Bu nedenle gıda üretimi yapılan alanlarda paslanmaz çelik tercih edilir.

 

Paslanmaz Çelik
Paslanmaz
Çelik