Denizcilik Sektörü İçin Paslanmaz Çelik

Denizcilik Sektörü İçin Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik kullanımı çok çeşitli alanlarda kullanılır. Bu alanlardan biri de denizcilik sektörüdür. Paslanmaz çeliğin sadece gemi gövdesinde kullanıldığı düşünülse de denizcilik sektöründe pek çok alanda kullanılır. Deniz suyu korozyonuna karşı dirence ihtiyaç duyulduğunda molibden içeren yüksek alaşımlı paslanmaz çelik türleri kendiliğinden meydana gelir. Mesela, ızgaralar ve liman korkulukları gibi kıyıdaki yapılara örnek olabilir. Bunun nedeni tuz yüklü atmosferin denizde olduğu gibi karaya da zarar verebilecek olmasıdır. Buna benzer uygulamalarda genellikle östenitik, süper östenitik, süper dubleks ve süper ferritik paslanmaz çelikler kullanılır.

Paslanmaz Çelik Tasarımları

Tankerlerden paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan halatlara kadar hemen her safhada paslanmaz çelik uygulamalarına rastlayabilirsiniz. En büyük tonaj uygulamalarını temsil eden kimyasal tankerler için çift taraflı paslanmaz çelikler kullanılır. Bunun nedeni üstün korozyon dirençlerinin yanı sıra yüksek akma dayanımlarıdır. Yüksek akma dayanımı kargo yüklerinin en uygun duruma getirilmesine yardımcı olan daha ince kısımları nedeniyle ağırlık tasarrufu da sağlar.   Ayrıca, kimyasal tankerlerin inşasında paslanmaz çeliğin kullanımının nedeni bir kargo değişikliği gerektiğinde kolay üretilmiş, güçlü, iyi temizlenebilen ve son derece dayanıklı bir materyal olmasıdır.

Denizcilik Sektöründe Paslanmaz Çelik Neden Önemlidir?

Erimiş çeliğe krom ilave edilerek üretilen paslanmaz çelik pasa ve tuzlu suyun oluşturacağı hasara karşı dayanıklıdır. Birçok özelliğe sahip olan paslanmaz çelik deniz ortamı için en iyi element olarak kabul edilir. Paslanmaz çelik %10.5’lik kromla birlikte bir demir alaşımı olduğu için çeliğin yüzeyinde ince bir oksit tabakası bulunur. Bu katmana pasif katman adı verilir. Pasif katman aracılığıyla yüzeydeki korozyon önlenir. Ayrıca paslanmaz çelik çeşitli oranlarda manganez, molibden, karbon, silikon ve nikel içerir. Paslanmaz çeliğin yapısında birçok element bulunduğu için artan korozyon direnci ve gelişmiş şekillendirilebilirlik içeren çeşitli özelliklere sahiptir. Tuzlu sudaki korozyona karşı yüksek derecede dayanıklı olan paslanmaz çelik denizcilik sektörü için oldukça ideal bir materyaldir. Paslanmaz çeliğin uzun yıllar aynı kalması en önemli özelliklerindendir. Paslanmaz çeliğin görünümü donmaz ve uzun vadede parlak görünüme sahiptir.