Çelik Esner Mi?

Çelik ve demir söz konusu olduğunda, kullanım alanlarını belirleyen en önemli farklardan biri, malzemenin esneyebilme kabiliyetidir. Çelik alaşımında demir ve karbon kullanılır. Demirin ham hali oldukça yumuşaktır. Bir ham demiri yüksek olmayan bir yerden bıraktığınızda, kırıldığını görürsünüz. Ham demire dayanıklılık ve sertlik kazandıran, çeliğin içeriğindeki karbondur. Ham demirin dayanıklılığını artırmak için %2 oranındaki karbon yeterlidir. Farklı dayanıklılık ve sertlik gücüne sahip çelikler üretilmek istenmesi durumunda bu oran değişebilir. Örneğin, paslanmaz çelikler için en az %11 oranında karbon kullanılması gerekir.

Çeliğin içeriğindeki karbon, kırılganlığın önüne geçmek için yeterli değildir. Porselenler de serttir; ama aynı zamanda oldukça kırılgandır. Çeliğin kırılganlığını azaltmak suretiyle dayanıklılığını artıran faktör, sahip olduğu esnekliktir. Çelik, esneme kabiliyeti sayesinde kırılmadan uzun süre kullanılabilmektedir. Çeliğe esneme özelliği kazandıran unsur ise ısıl işlemdir. Çelik üretimi sırasında uygulanan ısıl işlemlerle esnek çelikler elde edilir. Çeliğin esneyebiliyor olması, demirle arasındaki önemli bir farkı da oluşturmaktadır. Bir alanda demir veya çelikten hangisinin kullanılacağına karar verilirken esneme özelliği ayırt edici bir nitelik olabilmektedir. Esneme özelliği, çeliği darbelere karşı daha dayanıklı hâle getirmektedir. Belli oranlardaki darbelerin emiliminin sağlanabilmesi için esnekliğe ihtiyaç vardır.

Esnek Çelik Nerelerde Kullanılır?

Esnek çelikler, bıçak sanayisinde kullanılmaktadır. Yere saplanmış bir bıçağın üzerine baskı uyguladığınızda, kırılmak yerine eğilip büküldüğünü görürsünüz. Esneme özelliği sayesinde belli oranlara kadar olan darbe ve baskılar karşısında çelik bıçaklar kırılmaz. Bıçak sektöründe kullanılan çelikler hem esnek hem paslanmazlık özelliğine sahiptir.

Esnek çeliklerin kullanıldığı başka bir alan da araba jantlarıdır. Araba jantları, kazalara ve darbelere sık sık maruz kalan araba parçalarından biridir. Darbeler karşısında daha dayanıklı olmasını sağlamak için, araba jantlarında çeliğin esneme özelliğinden faydalanılmıştır. Sürtme ve çarpma gibi darbeler karşısında emilim gücü yüksek olan çelikler, alaşımında kullanılan malzemelerin oranına göre belli bir noktaya kadar dayanım gücü sağlar. Araba jantlarında esneme özelliği olan çelikler kullanılmasaydı çatlama, kırılma ve yarımla gibi sorunlarla çok daha fazla karşılaşılırdı.

Çelik profillerde de çeliğin esneme özelliğinden faydalanılmaktadır. Çelik profillerin zorlu koşullar altında işlevini sürdürüyor olması nedeniyle, esneme özelliği büyük avantaj sağlamaktadır.

Çelik Esner Mi,çelik,demir çelik